Her zaman övünülen 21.yüzyılda yaşama metaforun da her şey gibi ilişkilerin de çok çabuk monoton laşmakta ve harcanmakta olduğu görülürken ciddi ve seviyeli ilişkilerin sayısının da oldukça azaldığı fark edilmektedir. Aslında gelişen teknolojide bunun tam tersi olması gerekirken gerçek ilişkiler bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azalmış durumda. Bunun sonucunda erkekler olsun kızlar olsun ilişkilerden kaçmakta, zor başlayıp kolay bitirmekte ve ilişki sırasında da sabırsız davranmaktadırlar. Ayrıca sanal alem haricindeki buluşmalar ya da flörtlerin her iki taraf için de birbirlerini çok fazla tanımadan gerçekleşmesi beklenmektedir. Bunun yanında kuşkusuz insanların çevrelerindeki ilişki alternatiflerinin az olması da sağlam ve heyecanlı bir ilişki olasılığını azaltmaktadır.
Sanal aleme kayan ilişkiler:
Sadece ilişkiler değil, kişilerin tüm gün boyunca yaşadıkları tüm aktivitelerin artık sanal alemde yaşanması ve internet üzerinde yaşanan hayatlar, ilişkiler konusunda da insanların rotasını buraya çevirmiş durumda. Bazen sadece sohbet, bazen gerçek anlamlı bir chat, bazen de hayatına alınacak ciddi bir ilişki arayışlarında sohbet siteleri popülerliklerini gün geçtikçe arttırmaktadırlar. İnsanlar koca bir günü koşuşturma içinde geçirip bazı durumlarda beş dakikalarını bile karşı cinse ayıramazken, muhabbet için belki de tek fırsatları sohbet sitesiaracılığıyla oluyor.
Karşı cinsle konuşma ihtiyacı:
Sanal alemde yaşanmaya çalışılan ilişkilerin temelinde aslında karşı cinsle olan konuşma ihtiyacı vardır. Çoğu zaman insanlar, yaşadıkları günlük sıkıntılar, küçük ya da büyük problemler için birisiyle konuşabilme ihtiyacını fazlasıyla hissetmekte, bunun için çoğu zaman hiç tanımadıkları ya da kendilerini doğrudan tanımayan kişilerle iletişim içerisine girme ihtiyacı duymaktadırlar. Muhabbet chat odaları kullanımının temel esası budur. Bu şekilde insanlar çok daha güvenli hissederken çevrelerinde kimseye söyleyemedikleri sırları dahi karşısındakine açabilme imkanına sahip olabilirler.
Sadece konuşabilme ihtiyacı mı?
Yapılan araştırmalar internette muhabbet sohbet odaları aramalarının ya da kullanımlarının %54’ünün sohbetle alakalı olduğunu ortaya koyarken %40’dan daha yüksek bir bölümünün de cinsellik arayışı olduğunu belirtmektedir. Özellikle belli bir coğrafyaya da bağlı olmayan bu durum hemen hemen dünyanın her noktasında aynı şekilde ilerlemektedir. İnsanların yaşayamadıkları arzularını internette tanımadıkları insanlarla gidermek istemelerinin en büyük nedeni bu konuda duyulan merak olsa da, aslında çoğu internet kullanıcısının da cinsellik arayışlarını sanaldan öteye götüremedikleri, götürmek istemedikleri görülmektedir. Chat sitesi kullanımı bu yönüyle de bir hayli ilginçlikler taşımaktadır.

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

Web Sohbet

Web Sohbet

28 Ağu 2018
ELit Sohbet

ELit Sohbet

28 Ara 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!