sohbet tanesi Ekibi Olarak Sohbet odaların önemini araştırıp sizlere sunduk.Bazı şeylerin modası yoktur, her zamana uyarlar… Mesela kışın boza ve leblebi, yazın kapuz ve peynir; siyah elbise ve topuklu pabuçlar, kahve ve çikolata; muz ve süt; seven ve sevilen, soru ve cevap… Bu modası geçmeyenlerden birisi de internet le birlikte hayatımıza giren sohbet odaları değil mi? Sohbet ve siz, hepsi bu. Gerçek hayatın bir yansıması olarak, bir sohbet grubuna katılmak ve o kişilerle laflamak bizleri rahatlatır. Toplum tarafından kapsanmak ve kafamıza takılan soruları, duyduğumuz haberleri konuşmak hoşumuza gider. Birileriyle sohbet ederken, pozitif imajımızı korumak ve doğru sinyaller vermek için yapmamız gerekenlere göz atalım.

 

Sohbet Odaları İçin Nezaket Kuralları
Sohbet ederken her zaman selamlaşma ifadelerini kullanın. Lafa paldır küldür dalmak yerine selam verin ve hal hatır sorun.

Sohbet odaları vasıtasıyla tanıştığınız biriyle konuşuyorsanız, birbirinizi henüz sadece fotoğraflardan tanıyor olabilirsiniz. O sebeple, onu tanımak için sorular sorun. Önemli noktalar: Kişisel sınırları ya da nezaket boyutunu aşan ifadeler kullanmamaya dikkat edin.

Karşınızdaki kişinin söyleyecekleri bitmeden yeni konu açmamaya özen gösterin. O anlatmak istediklerini anlatsın, siz sorularınızı ve yeni konu başlıklarınızı sonraya saklayın.

Sohbet odaları, ortak amaçlar için bir araya gelmiş kişilerden oluşur, bunu unutmayın. Yani karşınızdaki kişi de sizin gibi yeni biriyle tanışmak için burada. O sebeple, siz de kendinizi anlatın. Sonuçta ilişkiler diyalog ile gelişir.

Pozitif ifadeler kullanın, içinizdeki yaşam enerjisini paylaşın, karşınızdaki kişiden hoşlandıysanız bunu ona ifade edin. Sonuçta sizinle yazışırken yüz ifadelerinizi görmüyor, sadece yazdığınız kelimeleri okuyabiliyor.
Diyaloğu uzatmaktan, yeni sorular sormaktan, yeni konular açmaktan çekinmeyin. Bunları nezaket kuralları çerçevesinde yaptığınız sürece güzel bir tanışmanın temellerini atmış olursunuz.
Kadınlara, dinlere, etnik gruplara, ülkelere yönelik küçültücü, aşağılayıcı, hor gören ifadeler kesinlikle kullanmayın. Hepimizin bu dünyada yaşadığını unutmayın.
Siyaset, futbol, gündemdeki polemikler gibi konulara girmeyin. Sonuçta bunlar ilişkiniz için daha sonra konuşabileceğiniz şeyler.

İkili diyaloglarda, nezaket her kapıyı açar. Güzel bir iletişim sizi mutlu bir ilişkiye neden götürmesin? Siz siz olun beyefendi/hanımefendi duruşunuzu bozmayın.
Bir önceki yazımız olan Chat başlıklı makalemizde bursa chat, bursa sohbet ve chat hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 1.377 views Okunma 20 Tem 2016

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

Sohbet Chat dünyası

Sohbet Chat dünyası

14 Eyl 2018
iL Sohbet Siteleri

iL Sohbet Siteleri

13 Eyl 2018

Yorumlar


Sen de Yorumla!